Jak budować poczucie wartości u dziecka?

28 kwietnia 2017

Czasami, a nawet bardzo często, łapię się na tym, że dziwię się, że jestem mamą. Wiesz o co mi chodzi? Takie myśli, że to się dzieje naprawdę, że jest Maja, że jest Maks, a ja jestem dla nich całym światem.  Pojawia się wtedy poczucie, że to poważna sprawa i ważne zadanie. Nie sukcesem jest idealnie zmienić pieluszkę, sukcesem jest wychować dobrych ludzi. Trudne to prawda? Bo na przykład jak zbudować u dzieci poczucie własnej wartości, jeśli sami mamy z tym problem?

To poczucie wartości ma niezwykłą moc. Niedobrze jeśli jest za niskie, źle jeśli za wysokie, najlepiej gdy jest adekwatne, ale bywa też chwiejne. Dlaczego ma moc? Bo wpływa na nasze życie dając pewność siebie, umiejętność podejmowania decyzji czy radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Odpowiednie poczucie wartości jest również ważne w relacjach z otoczeniem. Osoba która czuje się wartościowa jest szczęśliwa.

Myślę, że o wiele łatwiej budować własną wartość byłoby gdybyśmy tylko my mieli na to wpływ. Niestety to głównie inni ją budują. Rodzice, rodzeństwo, bliscy, rodzina, ale też inni zupełnie nam obcy ludzie.

bambini-16

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko to poczucie wartości miała jak największe. Chwalimy, tulimy, mówimy jak bardzo kochamy. Jednak sposobów na to, żeby wspierać rozwój poczucia wartości jest o wiele więcej.

Bez nazwy

To, że dzieci bardzo potrzebują czuć że są ważne i szanowane, wie każdy. Zresztą nie tylko dzieci, każdy z nas chce się czuć dla kogoś ważny. Co powinniśmy robić, by dawać to poczucie ważności? Wystarczy widzieć i słyszeć, odpowiadać na komunikaty dziecka, zauważać pozytywne zachowania, a nie tylko te negatywne. Świetnym sposobem na to, żeby pokazać takiemu maluszkowi, że jest dla nas ważny to mówienie i opisywanie tego co robi, np. to chyba będzie zoo, zebrałaś tyle zwierzątek w jednym miejscu. Miło czuć się zauważonym, prawda?

Maksio jest na etapie poznawania grawitacji. To ten etap, wymagający ogromu cierpliwości u rodziców. Podczas posiłków, kubek, bidon, widelec czy łyżka lądują w podłodze miliony razy. Mogłabym tego zabronić, ale wiem, że dla prawidłowego rozwoju niezwykle istotne są sytuacje, w których dziecko doświadcza swojego wpływu na otoczenie, zarówno na otoczenie zarówno fizyczne, ale też społeczne. Właśnie dlatego taką frajdę sprawia mu zabawa w AKUKU, jedzenie samodzielnie łyżką czy zabawa piłką lub grzechotką. Pozytywne zdarzenia budują poczucie pewności u dziecka, odwagę, wytrwałość i zaradność w rozwiązywaniu codziennych problemów.

obiad-582 cats

Lubisz mieć wybór prawda? Ja też, i nasze dzieci również. Nawet niemowlę samo chce decydować, kiedy i ile chce zjeść. Możliwość dokonywania wyborów buduje naszą tożsamość, rozwija samodzielność, ale też pomaga tworzyć odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Wiesz kiedy mam najtrudniejszy egzamin mojej cierpliwości? Rano, chwilę po siódmej. To ta godzina, kiedy razem z Maksem i Mają wychodzimy do przedszkola. Wiosną jest łatwiej, ale zima…. Kurtka, szalik, czapka, buty. Ja sama! Wstańmy 10 – 20 minut wcześniej i dajmy możliwość samodzielności, bo właśnie dzięki tym codziennym próbom ja sama, dziecko nabywa poczucia własnej kompetencji i otwartości na podejmowanie wyzwań. To trudne, wiem, ale dziecko potrzebuje takich wyzwań.

Uwielbiam spędzać czas z Mają w kuchni. Robimy to od dawna, wspólne pieczenie, gotowanie. A wiesz, że sobotnie sprzątanie, to ulubiona zabawy Mai? Dzieci chcą mieć udział w codziennych pracach domowych, bo dzięki temu czują się tak samo ważną osobą jak mama czy tata.

obiad-59

Lubię być mamą i chcę być świadomym rodzicem. Dlatego z ogromną przyjemnością uczestniczyłam niedawno w warsztatach dla rodziców o budowaniu poczucia wartości u dzieci, organizowanych przez dzielnicę w której mieszkam. Teoretycznie wszystko wiemy, ale fajnie, jeśli ktoś kompetentny nam to przypomni. Dodatkowy atut takich spotkań, to możliwość poznania innych mam, fajnych świadomych mam.

A tam gdzie Ty mieszkasz organizowane są takie Warsztaty?

POZDRAWIAM

 

Zobacz też

  • poczucie własnej wartości- temat rzeka! jak dla mnie mega ważna kwestia :)

  • Jak patrzę na moje dziewczyny, to się dziwię, że mam już takie duże i mądre córki, że tyle wiedzą, a jeszcze więcej chcą wiedzieć. I wtedy też dopada mnie refleksja, że muszę dać im jak najwięcej możliwości, aby rozwijały swój charakter i to co mają w głowie.

  • Wiola Skawinska

    Bardzo ważna sprawa, az wzmacniac poczucie własnej wartości, a nie tylko pewność siebie