Przysłona i głębia ostrości | Lekcja 4

22 marca 2017

Pamiętasz co to jest czas otwarcia migawki? Jestem pewna, że bez problemu opanowałaś poprzednią lekcję. Pora na nową porcję wiedzy. Wiele razy dostawałam pytanie, jak robić zdjęcia z zamazanym tłem. Właśnie między innymi za to odpowiada przysłona, a to jaka część obrazu będzie ostra, a jaka zamazana to głębia ostrości.

Przysłona to taki mechanizm w obiektywie, który przypomina budową źrenicę. Składa się on z blaszek, które mogą być przesuwane, zmieniając tym samym wielkość otworu, który kształtem zbliżony jest do koła. Przez otwór ten przechodzi światło, a jego wielkość określa czy tego światła przejdzie dużo, czy niewiele. Kiedy otwór jest duży, wiele światła wpadnie na matrycę, jeśli otwór jest mały, światła wpadnie niewiele.

Wielkość otworu przysłony określana jest w liczbach – stopniach f np. f/1.8, f/2.8, f/5.6, f/8, f/22 i to własnie z tymi liczbami można mieć na początku trochę problemu. W rzeczywistości to nic trudnego. Wystarczy raz dobrze zapamiętać, że:

DUŻY OTWÓR  przysłony to MAŁA LICZBA  f  | MAŁY OTWÓR  przysłony to DUŻA LICZBA f

Zmiana wielkości przysłony wpływa również na głębię ostrości, czyli to, jaka część zdjęcia będzie wyostrzona, a jaka rozmyta.

Przysłona-8 Przysłona-12 Przysłona-14

Kiedy wybierzesz małą liczbę f, głębia ostrości będzie mała, a to znaczy, że nieduża część zdjęcia będzie ostra. W ten sposób powstaje właśnie zamazane tło na zdjęciach. Takiego efektu oczekujemy w portretach lub kiedy fotografujemy detale.

Fotografując np. krajobrazy, wybieraj dużą liczbę f, wtedy głębia ostrości będzie duża i większość zdjęcia będzie ostra.

Zerknij na zdjęcie poniżej, a wszystko Ci się rozjaśni.

cats

Na pierwszy zdjęciu po prawej strony wybrałam niską wartość przysłony – f/2.8, a tym samym uzyskałam małą głębię ostrości. Chłopiec jest wyraźny i ostry, a mama rozmazana. Spójrz jak zmienia się mama w zależności od tego jakiej użyłam przysłony. Wybierając dużą wartość przysłony – f/22, uzyskałam dużą głębię ostrości czyli większość obrazu jest ostra.

Wszystko jasne? To teraz aparaty do dłoni i do zobaczenia na następnej lekcji.

pozostale lekcje

POZDRAWIAM

 

Zobacz też

 • Blondynki Kreatywnie

  Czadowe miejsce ja to zielona w robienu fotek jade na automacie a mam sprzęt za kilka tysięcy wstyd

  • Mam nadzieję, że to ostatnie chwile z automatem :)

 • Czekałam​ na te lekcje :)

  • Mam nadzieję, że w głowie zrobi się po tych lekcjach jaśniej. :)

   • Powoli się robi, choć ogrom wiedzy trochę przytłacza, muszę po prostu wziąć aparat i to wszystko wypróbować. Ale stoję przed wyborem obiektywu, TO JEST DOPIERO WYZWANIE ;)

 • Super lekcje, lubię takie łopatologiczne tłumaczenie.

 • Sylwia Edyta

  rewelacja…siedzałam czytałam i grzebałam w aparacie :)

 • Monika K

  Wspaniały blog:))) Świetne lekcje o fotografii, z przyjemnością będę twoją uczennicą i z niecierpliwością czekam na kolejne lekcje.Pozwól że zagoszczę u Ciebie:))) Pozdrawiam ciepło:)))