Czas otwarcia migawki | lekcja 3

8 marca 2017

Wiosna tuż, tuż. Za chwilę uciekniemy z domów, mieszkań i wybiegniemy na świeże powietrze. Łąka, park, las, plac zabaw. Nie mogę doczekać się tych spacerów i czasu poza domem. Te spacery to doskonały pretekst, żeby odkurzyć swój aparat i zacząć robić bardziej świadome zdjęcia. Chciałabym Ci w tym pomóc, dlatego oficjalnie ogłaszam, że lekcje fotografii ruszają pełną parą. Dzisiejsza lekcja to czas otwarcia migawki.

Kojarzysz dźwięk, który słychać podczas robienia zdjęć? Właśnie o nim dzisiaj będzie, bo ten odgłos, to właśnie dźwięk migawki.

CZAS OTWARCIA MIGAWKI  to czas przez jaki migawka pozostaje otwarta, pozwalając na naświetlenie matrycy. Czas otwarcia migawki można porównać do okiennic. Im dłużej będą otwarte tym w pokoju będzie dłużej jaśniej, jeśli otworzysz je na chwilę, tego światła wpadnie niewiele. Czas otwarcia migawki określa również w jaki sposób ruch zostanie zapisany na zdjęciu.

Czas otwarcia migawki zapisywany jest w pełnych sekundach, oraz ułamkach sekund np. 30 s, 15 s, 1/30s, 1/90s,  1/300s, 1/400s. Wiem, że to wiedza z poziomu szkoły podstawowej, ale dla przypomnienia, czas otwarcia 30 s jest o wiele dłuższy niż czas 1/30 s.

JAK USTAWIAĆ CZAS OTWARCIA MIGAWKI?

To na jaką wartość ustawić czas otwarcia migawki zależy od Ciebie, efektu jaki chcesz uzyskać oraz od warunków oświetleniowych.

Kiedy wybierać długi czas otwarcia migawki? W niedogodnych warunkach, kiedy światła jak na lekarstwo, dobrze by było wtedy, żeby na matrycę wpadło dużo światła, a to znaczy, że najlepiej jeśli czas migawki był jak najdłuższy. Dzięki temu otrzymasz odpowiednio naświetlone zdjęcie. Wybierając długo czas migawki, musisz jednak pamiętać o tym, że każdy ruch aparatem może spowodować rozmycie fotografowanego obiektu, czyli po prostu zdjęcie nie będzie ostre.

Zerknij na ten hiacynt poniżej, wykonałam kilka zdjęć z różnym czasem naświetlania. Na pierwszym zdjęciu otwór migawki był otwarty przez 1/15 sekundy, dużo światła wpadło na matrycę i zdjęcie jest prześwietlone. W kolejnych zdjęciach skracałam czas otwarcia migawki. Im bardziej skracałam czas, tym zdjęcie jest coraz ciemniejsze. To proste, prawda?

lekcje fotografii 2

Długi czas wybierz też wtedy, kiedy chcesz, żeby obraz był rozmyty. Rzadko robię takie zdjęcia, ale do głowy przychodzi mi jeden kadr, pole z drzewem pośrodku. Wybierając długi czas otwarcia migawki osiągniesz efekt, jakby drzewo pływało w morzu z pola, czyli pole będzie rozmazane. Zrobiło się romantycznie, ale mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi.

Chcesz fotografować dziecko? Takie kilkumiesięczne, które ciągle jest w ruchu? Albo psa, kota lub biegnącego męża? Dodatkowo warunki oświetleniowe są całkiem, całkiem  i zależy Ci, żeby zdjęcie było ostre, prawda? Wtedy najlepiej ustawić czas nie dłuższy niż 1/250.

Wiesz co się u mnie sprawdza odkąd jestem mamą, a moje dzieci moimi modelami? Wykonywanie serii zdjęć. Pozwala to na złapanie tego jednego, wyjątkowego, najpiękniejszego uśmiechu.

czas otwarcia migawki

 Maksio porusza się błyskawicznie, ale dzięki temu, że wpływ na czas otwarcia migawki, jestem w stanie „zamrozić” jego ruch. Na pierwszym zdjęciu czas otwarcia migawki był długi, w przypadku dzieci, ten czas kompletnie odpada. Ostatnie zdjęcie to wystarczająco krótki czas otwarcia migawki, 1/250s i właśnie o taki efekt mi chodziło. czas otwarcia migawki info

Wydaje Ci się to skomplikowane i nic nie rozumiesz? Spokojnie. Po prostu weź aparat do ręki i spróbuj wykorzystać to co napisałam. Zmieniaj ustawienia czasu otwarcia migawki i sprawdzaj jak ten czas wpływa na efekt ostateczny. Może umówimy, się że to Twoje zadanie domowe? Mam nadzieję, że zobaczymy się na następnej lekcji!

pozostale lekcje

POZDRAWIAM

Zobacz też

 • o chlopcu I

  Świetne !!! Przejrzę wszystkie wpisy p fotografowaniu, bo mój aparat zarasta kurzem

 • Kilka lat temu po ślubie sprawiliśmy sobie porządną lustrzankę. Niestety komórki wyparły aparat i teraz rzadko po niego sięgamy.

  • Pora to zmienić. Sama czasami tak mam, że telefonem szybciej, częściej pod ręką, ale jednak zdjęcia z aparatu to zupełnie inna bajka. :)

 • Super. Czekam na dalsze lekcje i pędzę ćwiczyć na modelu Franiu szybszym niż migawka :-)

  • Oj migawka potrafi na prawdę szybko się zamykać. Jestem pewna, że może być szybsza od Franka. Co innego z łapaniem ostrości. Tu może być problem :)

 • Renata Mazur

  super, dziękuję

 • Jak przeczytałam tytuł posta pomyślałam sobie: e tam to nie dla mnie, nie dla zwykłego laika. A tu proszę! Wpis napisany prostym językiem, ze świetnymi przykładami, naprawdę nie miałam problemu, żeby go zrozumieć :) A przy tym wszystkie informacje są bardzo przydatne. Świetna seria wpisów!

 • Cieszę się, że trafiłam tu do Ciebie. Takie lekcje fotografii krok po kroku to zdecydowanie coś dla mnie. Musiałabym wreszcie się zabrać za naukę, bo wiem, że mogłabym, tylko ciągle to odkładam. Na szczęście mam aparat, który nieźle działa w trybie automatycznym, ale miło by było naprawdę potrafić robić zdjęcia :)

  • Mam nadzieję, że dzięki tym wpisom zrezygnujesz z trybu automatycznego :)

   • Zrezygnowalam! Teraz mój ulubiony tryb to A. Manual też lubię, ale tylko eksperymentuję. Nie rozumiem jeszcze do końca jak ustawić wszystkie parametry żeby uzyskać pożądany efekt i jak one na siebie oddziałują. Po latach ciemnych zdjęć mam mega tendencję do przeswietlania ? na razie dysponuje tylko jednym szkłem, 45mm portretowa, szukam czegoś co pozwoli mi uzyskać piękne efekty w plenerze, np ostry pierwszy plan i rozmyte tło. W jakie szkła radzilabys zainwestować?

 • Super dzieciaczki

  Super to wytłumaczyłaś :) Dzięki :)

 • madulaa

  Jaki piękny i pożyteczny wpis:) Taki estetyczny i taki praktyczny:) super! Myślę, że niejednej mamie się przyda. Pozdrawiam! Mgda z sasanki.wordpress.com

  • Bardzo się cieszę, że wpis Ci się podoba. To dla mnie ogromna motywacja! :)

 • Kasia bardzo jasno wytłumaczona kwestia – masz zmysł nauczycielski muszę przyznać. Według mnie każdy, kto kupuje lustrzankę, powinien się zebrać w sobie i nauczyć przynajmniej kilku podstaw, bo fotografowanie na automacie przy lustrzance mija się z celem :)

 • Aleksandra

  Hej! Mam pytanie – ustawilam w moim Nikonie tryb M aby zmienic czas otwarcia migawki i im dłuższy czas ustawiam, tym ciemniejsze zdjęcie mi wychodzi. Zgodnie z Twoim artykułem powinno być odwrotnie, prawda? Co robię źle?