Świąteczne wspomnienia moich dzieci

20 grudnia 2016

Każdy z nas ma jakieś świąteczne wspomnienia z dzieciństwa. Wymarzony prezent znaleziony pod choinką. Zapach kompotu z suszonych owoców. Wspólne kolędowanie czy pasterka. Ja mam takich wspomnień wiele, moje dzieci będą miały je również, ale wiesz na jakich wspomnieniach najbardziej mi zależy? Na takich w których będziemy my. Mama i Tata.

Doskonale pamiętam czas kiedy sama byłam dzieckiem. Gorączkowe przygotowania do Wigilii. Mycie podłóg, okien, wszystkich kuchennych szafek i mojego pokoju. Nie lubiłam tego. Nie rozumiałam.

Pamiętam też pieczenie pierników. To takie piękne wspomnienie! Mama zaczynała piec sama, w sobotę wczesnym rankiem, a mnie budził zapach kilku pierwszych upieczonych pierników. Później, jeszcze w piżamie wycinałam świąteczne pierniczki, żeby później wszystkie schować do puszek. Uwierzysz, że nie spróbowałam żadnego pierniczka jeśli nie dostałam takiego przyzwolenia? Byłam przerażona kiedy mój starszy brat łamał ten zakaz. Tak samo jak w dzień Wigilii, kiedy mama szykowała ogromny talerz słodyczy. Mieliśmy zabronione ruszanie czegokolwiek. Nigdy nie podkradłam, chociaż tak bardzo mnie kusiło.

Pamiętam wodzionkę, którą jedliśmy na obiad przez wieczerzą Wigilijną, a zaraz po niej przyjazd Babci. Siadaliśmy wszyscy razem w kuchni, a mama kończyła przygotowywać wigilijne dania. Czułam tą podniosłą atmosferę.

Sama kolacja to pyszna zupa, i kompot, którego nie znosiłam. Trzeba było spróbować wszystkiego, inaczej Dzieciątko nie przyjdzie.

To są naprawdę wspaniałe wspomnienia.

17.12.6-23 17.12.6-30 17.12.6-44 17.12.6-53 17.12.6-69 17.12.6-96 17.12.6-109 17.12.6-119

Wiem, że świąteczne wspomnienia Mai i Maksa zależą od nas. Dlatego jest wspólne coroczne pierniczenie, wybieranie, a później ubieranie choinki. Razem przygotowujemy mieszkanie na święta. Razem spędzamy czas. Gramy razem w gry. Nasz ostatni ulubieniec to memory biedronka. Polubił je również Maks. Biedronkowe kropki to świetny gryzak.

Rozmawiamy o tym co to jest w ogóle to Boże Narodzenie i co wydarzyło się w wigilijną noc. Zadanie to ułatwiają nam książki, o których pisałam TUTAJ, ale też nasza drewniana szopka. Tłumaczymy również dlaczego pod choinką znajdujemy prezenty. Uczymy się kolęd. Jesteśmy. Mamy czas. To dla mnie jest najcenniejsze. Wiem, że to co damy im teraz, będą miały na całe życie. Ale to nie jest tak, że to działa tylko w jedną stronę. To będą również moje wspomnienia.

10.11-2 10.11-231 10.11-25710.11-117 10.11-169 10.11-173 10.11-179 szopka janod-21 szopka janod-30 szopka janod-37 szopka janod-77 17.12.6-141 17.12.6-145 wioska elfow-79

Wiem, że to wszystko wiesz. Wiem, że to banalne, ale wiem też, że w ten ostatni przedświąteczny tydzień tyle się dzieje. Ostatnie zakupy w gigantycznych kolejkach, dopieszczanie domu. Bywa nerwowo, prawda? Ale czy chcesz, żeby tak zapamiętały ten czas Twoje dzieci? Ja nie.

MEMORY BIEDRONKA | SZOPKA

POZDRAWIAM

Zobacz też

 • Piękny wpis i zdjęcia. Ja staram się aby córka zapietala to co najpiękniejsze ze świąt mam nadzieję ze będzie mi się to udawało do końca

 • Piękne zdjęcia :) W tym roku to dopiero pierwsze święta wspólne z synem, jednak już postanowiliśmy z mężem zwolnić tempo przedświątecznych przygotowań, aby cieszyć się tym czasem wspólnie :)

 • My staramy się nie ulegać świątecznej gorączce i oduściliśmy sobie gruntowne porządki :-p

 • Gosia

  Kasiu uwielbim Twoje zdjęcia i Twoje wpisy. Piękna rodzinka z Was. Buziaki , bardzo chętnie Cie odwiedzam.

 • Piękne zdjęcia <3
  Moim najcudowniejszym, najukochańszym wspomnieniem jest wieczorne słuchanie słuchowiska w radio, a do tego zajadanie pumpernikla z masłem popijanego "kakałkiem" przygotowanym przez moją mamę. Wszystko to w pokoju mojej babci – gdzieś tam po nogach pałęta się kot, a tuż obok stoi żywa, pachnąca choinka z takimi wielkimi, prl-owskimi lampkami:)
  Mam nadzieję, że uda mi się zapewnić Zo równie piękne i ciepłe wspomnienia – pracujemy nad tym;)

 • Cudowne wspomnienia na pięknych kadrach <3