Być blisko

9 listopada 2016

Człowiek rodzi się z wieloma potrzebami. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która towarzyszy mu przez całe życie, aż do ostatnich chwil. Jaka jest minimalna ilość bliskości, którą powinniśmy dać drugiemu człowiekowi? Jakie jest minimum bliskości, której potrzebujemy? I co to właściwie jest ta bliskość?

Od dawna mówi się jak ważny jest kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie. Ten mały człowiek, w zupełnie obcym świecie po prostu potrzebuje być blisko. Mama jest dla niego całym światem. Zna tylko ją. Jej zapach, jej głos. Przez bliskość uczy się też innych. Taty, siostry, babci, dziadka. A kiedy już poznał tę swoją rodzinę, chce być z nimi blisko, bo to sprawia mu przyjemność, daje poczucie bezpieczeństwa i jest lekarstwem na każde zło.

O rodzinę trzeba dbać jak o roślinę. Nie podlewasz zwiędnie, będzie sucha, skurczona, nieładna. Nie koniecznie do wyrzucenia, ale na pewno nie będzie piękna. Tak samo jest w Rodzinie. Codziennie trzeba ją pielęgnować. Czym? Miłością i bliskością.

DSC_4894

Wystarczy być blisko. Wydaje się tylko tyle, ale wiem, że dzisiaj o to bardzo trudno. Zmienił się model rodziny. Zazwyczaj oboje rodzice pracują. Na tę bliskość po prostu mamy bardzo mało czasu. Tylko, że właśnie teraz te nasze maleństwa tej bliskości potrzebują najbardziej. Musimy im ją dać. Dajmy najwięcej ile możemy.

Można zjeść wspólnie śniadanie, a później wybrać się na długi spacer. Nie myśleć o tym co zrobić trzeba. Po prostu być tutaj i teraz. Można razem upiec pyszne ciasto, a później zjeść siedząc na podłodze i układając puzzle. Można też pośmiać się, tak do bólu brzucha. A może zrobić w domu przedstawienie, pobawić się w teatr, cyrk, salę gimnastyczną? Weźmy farby, klocki, plastelinę. Bądźmy malarzami, architektami, rzeźbiarzami. Później zapalmy świece, zróbmy sobie randkę w domowym zaciszu, kiedy dzieci śpią. Tak jak dawniej. Czułe słowa wprost do ucha. Nie od święta. Taka rodzina nie zwiędnie. Zawsze będzie kwitła.

 

DSC_0193

Tym wpisem angażuję się w akcję BLISKOPAD 2016. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej kliknij TUTAJ

POZDRAWIAM

 

Zobacz też

 • Huma

  Pięknie napisane! <3 ważne słowa i warto, by szły w świat :) dziękuję za włączenie się w akcję :*

  • To ja dziękuję, że mogłam brać udział w akcji Bliskopad 2016 :)

 • Mira Jurecka

  Dzięki!!!! Pięknie z tym niewiędnięciem to określiłaś!

  • Bardzo się cieszę, że tekst Ci się spodobał. :)

 • Piękne słowa, piękne zdjęcia- świetny wpis !

 • Bardzo ładny tekst, taki spokojny i aż czuć tę bliskość :) Jako dziecko uwielbiałam wspólne wyjazdy, śniadania w sumie to wszystkie posiłki i zabawy. Nie wyobrażam sobie aby było inaczej w mojej rodzinie :)

 • Zawsze warto szukać okazji do bliskości, tworzyć własne rodzinne rytuały :)

 • Walczę o to, żeby umieć się skupić na tym co tu i teraz. Różnie mi to wychodzi zwłaszcza kiedy dopada nas jakiś zabiegany okres w którym zawsze jest coś o czym trzeba pamiętać żeby to zrobić/załatwić/ogarnąć. Niemniej jednak staram się:)