Pierwsze fotografie | Lekcja 2

8 września 2016

Masz już aparat, bierzesz go do rąk i pstrykasz. Spacerujesz i pstrykasz. Tysiące zdjęć, może któreś się uda. Powiem Ci nawet, że na pewno któreś z nich będzie udane. Jednak większa ich część wyląduje w koszu. Tylko w fotografii nie o to chodzi. Czy malarz chodzi po parku i maluje tysiąc obrazów? Nie. Maluje jeden, ale wkłada w niego całego serce i uwagę. Z fotografią jest podobnie. 

Zastanów się co chcesz sfotografować

Nie rób setki nieprzemyślanych zdjęć. Zastanów się jaką historię chcesz opowiedzieć zdjęciem, jak ma to zdjęcie wyglądać, co w zdjęciu ma przykuwać uwagę. Wspominałam w pierwszej lekcji, że to fotograf robi zdjęcia, a nie aparat. Bądź fotografem i niech Twoje kadry będą wyjątkowe. To Ty decydujesz jaki klimat ma mieć zdjęcie, jak ma być skadrowane. Wiem, teoretycznie wszystko można poprawić w programie graficznym, ale ja zawsze staram się, żeby zdjęcie, w surowej postaci już było dobre.

Zmieniaj perspektywę

Skacz, kucaj, klękaj, leż i uwierz mi, Twoje zdjęcia od razu będą piękniejsze i ciekawsze! To naprawdę klucz do sukcesu, szczególnie kiedy fotografujesz dzieci. Warto zniżyć się do ich poziomu, aby uzyskać piękny efekt. Spróbuj, a na pewno przyznasz mi rację!

sceny z zycia_13 (18)lekcje fotografii_9

Reguła trzeciej części

Kiedy poznasz tą zasadę, kompozycja Twoich zdjęć znacznie się poprawi.Reguła ta jest bardzo prosta. Wiesz, że badania dowiodły, że większe zainteresowanie widzów budzą obrazy skomponowane zgodnie z regułą trzeciej części? Ale o co chodzi z tą trzecią częścią? Już ci opowiadam. Wyobraź sobie, że na tle zdjęcia jest plansza do gry w kółko i krzyżyk, następnie znajdź najciekawszy obiekt w kadrze i umieść go na jednej w wyobrażonych linio bądź jeszcze lepiej, na przecięciu dwóch linii. Proste, prawda?

lekcje fotografii_11

Zadbaj o porządek

Nic tak nie psuje zdjęcia, jak rozrzucone pranie w tle zdjęcia, czy kosz na śmieci na zdjęciu w parku. Takie sytuację doprowadzają mnie do szału, na szczęście zdarzają się dosyć rzadko, ponieważ już na etapie robienia zdjęcia zastanawiam się czy w kadrze jest coś czego być w nim nie powinno. Dlatego kiedy robisz zdjęcia w domu, zgarnij to pranie na bok, popraw pościel, usuń przedmioty, które przeszkadzają. Teraz już wiesz, że nie mam idealnego porządku w domu! Ja po prostu bałaganu unikam tylko na zdjęciach.

Światło

Lubisz jasne, słoneczne zdjęcia prawda? Dlatego w samo południe wybierasz się z dzieckiem do parku, a później rozczarowanie, bo zdjęcia takie sobie. Fotograf wbrew pozorom nie lubi tak wiele światła! Najpiękniej w obiektywie wyglądają zdjęcia tuż przed zachodem słońca, lub kiedy światło jest delikatne, ciepłe. Zwracaj uwagę na oświetlenie, a Twoje zdjęcia na pewno będą lepsze.

lekcje fotografii_8

Fotografuj!

Tak pisałam, żeby nie robić tysiąca zdjęć. Jednak kiedy już zadbasz o kompozycję, zrobisz porządek, zmienisz perspektywę, odkryjesz zasadę trzeciej części i znajdziesz idealne światło, fotografuj!  Fotografuj, żeby uchwycić wyjątkową minę czy gest. Fotografuj! Teraz już możesz.

pozostale lekcje

 

POZDRAWIAM

Zobacz też

  • Bardzo przydatne porady. Zmiana perspektywy bardzo się przydaje, tylko z wielkim brzuchem czasami ciężko kucać i kłaść się ;-)

  • Bardzo ciekawy i przydatny post! Będę zaglądać częściej :)

  • A najlepsze są zdjęcia nieustawiane-kiedy dziecko nie wie, że właśnie mu robimy zdjęcie. Spontaniczność :-) choć moi agenci, przynajmniej ten trzyletni, jest szybszy niż migawka i faktycznie- zanim powstanie to jedyne zdjęcie, wiele jest do wyrzucenia. Moim sposobem na przemyślane zdjęcie jest jeszcze „metoda kliszy”- udaję przed samą sobą, że mam mało klatek do wykorzystania (kiedyś 24 i 36 – nostalgicznie wspominam) i nie pstrykam jak automat :-) PS. Może coś o obróbce? Wyrobiłaś sobie swój styl kolorów, kiedyś chyba nie obrabiałaś zdjęć na blogu jeśli chodzi o kolor, były jakby mniej stonowane? Fajnie znaleźć swój własny styl :-)

  • Bardzo ciekawy, inspirujący i zachęcający do działania wpis. :) Bardzo lubię takie porady, wiele z nich zapamiętam i wykorzystam. :)